یک سری از رفتارها وقتی مدام و هرروز تکرار بشن تبدیل می شن به عادت ، قطعا این عادت خیلی از مواقع به نفع ماست و خیلی از مواقع هم به ضرر ما ! ما هم اگر نگاهی به خودمون بندازیم به عادت های بدی می رسیم که شاید سال هاست دوست داریم تبدیلش کنیم به یه عادت خوب اما ناموفق بودیم .
تعهّد خیلی کمک کنندس بطوریکه اگر واقعا با خودمون عهد ببندیم که تغییر کنیم و پای هر سختی که در پی داره بمونیم ، کار شدنی هست  امّا این تعهّد برای هر فرد مختلف هست و هر فرد با توجه به شناختی که از خودش داره یه سری تنبیه ها و تشویق ها رو برای خودش در نظر می گیره مثلا اگر عادت بدم رو انجام دادم :
  • فوتبال نمی بینم ( برای عشق فوتبالا )
  • با موبایل کار نمی کنم ( معتادان به موبایل که کم هم نیستن )
  • روزه می گیرم و یا نماز برای سلامتی امام زمان می خونم
  • و .
حقیقتش من مدل های مختلفی از تنبیه ( که شاید بشه اسم بعضیهاش رو بذاری تشویق ولی در کل حکم تنبیه داره مثل نماز مستحبی ) رو امتحان کردم اما توی اون کاری که خاطر شیطان رو برآشفته می کرد موفق تر بودم
مثلا یه جمله تو دهنم افتاده بود و مدام بیانش می کردم ، دوست نداشتم بگم اما چون شده بود عادت کار رو سخت می کرد برام و تصمیم گرفتم به ازای هر بار بیان این جمله 2 رکعت نماز بخونم روز اول مجبور شدم 5 تا 2 رکعت بخونم ، روز دوم 2 تا 2 رکعت و روز سوم هم هییییچ !!
احساس کردم شیطون خودش اومده کمکم ، قطعا اون می فهمه که آسیب نماز به اون خیلی بیشتر از کلمه ای هست که تو دهان من افتاده پس میاد و برای خودش بین بد و بدتر ، بد رو انتخاب می کنه و باعث می شه که من کمتر اون جمله رو بگم تا بهش ضرری نرسونم .
البته روش های ترک عادت بسیار مختلف هست کافیه جست و جویی انجام بشه چه در اینترنت و چه در کتاب ها امّا فکر می کنم گرفتن کمک از شیطان برای خود من به شخصه کارآمدتر بود .

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

عصر زیبایی Kenneth Jacqueline virtualedu حل مشکلات نرم افزار و سخت افزار رایانه اینترنت نرم افزارها ایستگاه بعد فروشگاه اینترنتی RonikShop {ادبیات فارسی هفتم} BTS twt