بر هیچکس پوشیده نیست و کسی نمی تونه منکر این بشه که نحوه برخورد ما با چیزی که مفت و مجانی به دستش میاریم و چیزی که بخاطرش هزینه می کنیم کاملا متفاوته !
یه کتاب بهت هدیه می دن تا چند روز اول از سر اشتیاق چند صفحه ای رو می خونی اما چند روز که بگذره دلسرد و بی خیال می شی ، ولی اگه بخاطر همون کتاب پولی رو بپردازی خودت رو به هر آب و آتیشی می زنی تا بخاطر هزینه ای که کردی اون رو بخونی . البته هستند افراد زیادی که باز وقتی پول کتاب هم می دن نمی خوننش ولی همیشه حرصش رو می خورن که چرا خریدمش پس ؟
مثال فراوان است و شما هم مثل من استاد یادآوری و مقایسه چیزهایی هستی که مفتی و پولی نصیبت شده !
یه فرد درمانگر که نمی گم در چه حیطه ای و در چه شهری فعالیت داره ، جزو موفق ترین افراد تو رشته خودش هست اما می دونید چرا ؟ می گن روز اولی که می ری پیشش ازت 25.000.000 ت ناقابل می گیره و بهت تعهد می ده که تو رو درمان می کنه و واقعا هم خروجی های موفقی داشته اما شاید هیچکس به این موضوع توجه نکنه که سهم بیشتری از موفقیت این فرد ، به پولی که از جیب مبارک درمانجو بیرون رفته بر می گرده ؛ طرف به خودش می گه من 25 میلیون خرج کردم و هر جوری که شده باید درمان بشم ! اما در مقابل درمانگرهای دیگه بخاطر هر جلسه 40.000 ت می گرفتن و بعد از 50-40 جلسه که هزینشون بعد از دو سال 2 میلیون هم نمی شد ، درمانجوهاشون به اوج ناامیدی از درمان می رسیدن !!
اما منظور این مطلب ، در فضای مجازی هست و چیزی که ازش بعنوان کپی رایت نام می برن به کرّات دیدم وبلاگ ها و وبسایت هایی رو که خیلی پر قدرت و با انگیزه شروع کردن به ارائه مطالب های مفید ، قالب ها و ابزارهای کاربردی و امثالهم می پرداختن ، من هم که علاقه زیادی به این مباحث داشتم و دنبال کنندشون بودم اما در کمال تعجب همه ی اونها به جایی رسیدن که حاضر به حذف تمام محتواشون شدن ، محتوایی که ساعت ها و روزها براشون وقت گذاشتن و در بهترین حالت دیگه مطالب جدید رو قرار ندادن و رفتن پی زندگیشون !
خیلی ها سکوت کردن و گلایه خودشون رو تو دلشون نگه داشتن ، خیلی ها تند شدن و یه پست خداحافظی گذاشتن و علت رفتن رو نوشتن ، خیلی ها بی سر و صدا رفتن و پیداشون هم نشد و بطور کلی هر کس متناسب به شخصیتش از این فضا دور شد تا آرامش پیدا کنه !
من خودم به شخصه حق می دم به اینطور افرادی با این وجود که یک هزارم اونها هم برای کارهای رایگان وقت نذاشتم ، قالب های عرفان رو که همه می شناسن ، بنده خدا خود عرفان هم از همین موضوع گله داشت و شاید بخاطر همین موضوع هم رفت و تا به الان هم پیداش نشده ، خب بگو کسی که داره بصورت رایگان قالب وبلاگ رو قرار می ده دوست داره که فضای وبلاگ و وبلاگ نویسی جذاب تر بشه مثلا من خودم خیلی به قالب طرف مقابل اهمیت می دم ، اما خب شاید کسی در جریان وجود وبلاگ ها و وبسایت های ارائه دهنده قالب نباشه و تویی که داری حاصل این همه زحمت فرد کدنویس که تنها یه لینک هست رو پاک می کنی باعث می شی که افرادی در جریان وجود همچین کسایی قرار نگیرن و از قالبی استفاده کنن که نه خودشون راضی هستن و نه بازدیدکننده اونها !
چه بسیار دیدم افرادی رو که ادعای بافرهنگی و احترام به حقوق افراد دارن اما در عمل می بینی که اصلا به مسائلی که مدعیش هستن پایبند نیستن !
به امید این که به درک و فهمی برسیم و قدرشناسِ هر چیزی باشیم که ارزشمنده ، حالا چه بصورت رایگان بهمون رسیده باشه و چه همراه با هزینه !!
قدیما باید تلاش می کردی که حق دیگری رو در دنیای واقعی نخوری ، امّا الان کار به مراتب سخت تر شده و شاید خیلی وقت ها اصلا نفهمیم که تو دنیای مجازی داریم حقی رو ناحق می کنیم !
از فونتش بگیر تا فیلم ، آهنگ ، قالب ، برنامه موبایل ، مطلب و .
خسیس نباش ، خسیس بودن فقط به خرج نکردنِ پول نیست به خیلی چیزای دیگه هم هست !!

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Christopher ارک نوین دانشگاه مجازی تجهيزات تصفيه خانه هاي آب و فاضلاب عطر ياس دائرالمعارف هنر Donyell Tiffany پرشین پامر